ul. Nowy Świat 58A, Warszawa
tel. 22 826 45 02 // 22 826 23 10

Blog

Odbudowa korony zęba jest konieczna, gdy dojdzie do jej znacznego uszkodzenia. Należy ją wykonać nie tylko ze względów estetycznych, ale również dla zachowania zęba w zębodole i stworzenia odpowiedniej podpory do utrzymywania obciążeń związanych z żuciem. Istnieją różne tworzywa pozwalające odbudować ząb.

Najpopularniejszą metodą jest odbudowa korony za pomocą kompozytu. Sprawdza się on w uszkodzeniach o niewielkiej głębokości. Kompozyt to plastyczny materiał, który dodatkowo należy do tanich i pozwala na szybką i stosunkowo łatwą odbudowę.

Do odbudowy zębów może posłużyć także włókno szklane. Materiał ten często stosowany jest po leczeniu kanałowym, a także w celu odbudowy przednich zębów, ze względu na walory estetyczne. Opracowuje się nim większe uszkodzenia niż w przypadku kompozytu. Wkład wprowadzany jest bowiem do kanału zębowego.

Innym sposobem odbudowy zęba jest opracowanie go na korzeniu. Tę metodę stosuje się, gdy doszło do utraty korony, przy zachowaniu zdrowego korzenia. To rodzaj odbudowy protetycznej, do której używane są licówki, czy korony protetyczne. W tym przypadku odbudowa jest droższa i nieco bardziej skomplikowana, a wybór jej sposobu zależy w dużej mierze od oczekiwań i możliwości finansowych pacjenta, ale również stanu tkanek.

Leczenie kanałowe zębów wielu kojarzy się z ogromnym bólem i ostatecznością w przypadku ubytków. Jednak czym tak naprawdę jest to leczenie? Na czym polega i jaki jest jego cel?

Leczenie kanałowe jest konieczne w przypadku, kiedy miazga zęba została uszkodzona nieodwracalnie. Wówczas należy usunąć uszkodzone tkanki, wykonać dojście do kanałów korzeniowych, dokładnie je oczyścić i wypełnić plastycznym materiałem.

Oczywiście ten opis to duży skrót przebiegu leczenia, gdyż w rzeczywistości jest to jeden z najbardziej zaawansowanych zabiegów stomatologii zachowawczej. Kiedyś kojarzył się z ogromnym bólem oraz koniecznością „zatruwania zęba”. Obecny łatwy dostęp do znieczulenia, a także o wiele bardziej zaawansowane techniki zabiegów stomatologicznych, mają na celu zapewnić jak największy komfort pacjenta podczas leczenia.

Podejrzenie zniszczenia miazgi zęba może wzbudzać ogromny ból. Tego typu dolegliwości mogą utrudniać sen i normalne funkcjonowanie. Stomatolog stawia diagnozę na podstawie zdjęcia rentgenowskiego, które pozwala zobaczyć wnętrze zęba. Celem leczenia kanałowego jest oczyszczenie zęba z bakterii, zabezpieczenie go i odbudowa estetyczna, a także oczywiście pozbawienie pacjenta męczącego bólu.

Nie wszystkie osoby mogą pochwalić się pięknym, białym uśmiechem – niektórzy niestety wstydzą się szeroko uśmiechnąć z uwagi na widoczne wady zgryzu. Jakkolwiek wybielenie zębów nie jest już obecnie problemem i można to zrobić nawet we własnym domu, tak wyprostowanie krzywych zębów wymaga wielu wizyt u profesjonalisty (ortodonty) oraz założenia na zęby aparatu ortodontycznego. Na szczęście ich wybór jest teraz ogromny!

Dostępne aparaty ortodontyczne mogą być stałe oraz zdejmowane, wykonane z metalu lub porcelany, kolorowe lub białe, a nawet przezroczyste. Stosuje się w nich czasem wymienne gumki – nawet o interesujących kształtach jak kwiaty. Dzięki temu teraz noszenie aparatu na zęby nie jest już powodem do wstydu, lecz aparat stał się nawet produktem modnym, który także podlega modowym trendom. Oczywiście, współczesne aparaty uwzględniają potrzeby klientów – dlatego też powstały również aparaty dla alergików, przyjazne, nie zawierające niklu i nie powodujące podrażnień u osób wrażliwych.

Mycia zębów uczymy się już od najmłodszych lat. Niestety szybko zapominamy o tej wiedzy i popełniamy kilka błędów mających fatalne efekty dla naszych zębów oraz dziąseł. Przede wszystkim powinniśmy pamiętać, że zęby należy myć po każdym głównym posiłku, a jeżeli jest to niemożliwe to możemy je jedynie przepłukać wodą.

Na pewno nie jest łatwo zrezygnować ze słodkich przekąsek, takich jak ciastka czy cukierki. Jednak nasze wybory żywieniowe mogą odgrywać istotną rolę zarówno w sprzyjaniu, jak i w zapobieganiu próchnicy. Chociaż niektóre produkty mogą przyspieszyć jej rozwój, inne zawierają ważne substancje odżywcze, które pozwalają nam zadbać o zdrowe, mocne zęby. Dlatego, by uchronić zęby przed próchnicą, warto pamiętać o uwzględnieniu w diecie odpowiednich produktów.

Wapń

Wapń to podstawowy składnik, który chroni zęby przed próchnicą, szczególnie w przypadku dzieci.

Owoce, błonnik i warzywa

Spożywanie produktów bogatych w błonnik pobudza produkcję śliny, co pozwala wytworzyć mineralną tarczę, która chroni zęby przed próchnicą.

Produkty pełnoziarniste

Produkty pełnoziarniste to doskonałe źródło witamin z grupy B oraz żelaza, które pomagają zadbać o zdrowie dziąseł.

Unikaj produktów spożywczych, które przyczyniają się do powstawania ubytków

Słodkie przekąski

Gdy masz ochotę na jakiś smakołyk, staraj się wybierać zdrowe przekąski, np. te wymienione wcześniej. Unikaj słodyczy, ponieważ cukier łączy się z płytką nazębną, osłabia szkliwo zębów i – co za tym idzie – sprzyja powstawaniu próchnicy.

Aby posiadać zdrowe zęby i dziąsła powinniśmy zapamiętać kilka ważnych reguł. Zębów nie należy myć bezpośrednio po posiłku. Często chcemy szybko odświeżyć jamę ustną, jednak nie jest to dobry pomysł. Potrawy o niskim pH (np. owoce cytrusowe) lub kawa sprawiają, że są w niej obecne kwasy, dlatego mycie zębów powinniśmy odłożyć w czasie o około 30 minut, aby poziom pH w ustach został wyrównany przez organizm. Wcieranie kwasów w szkliwo zębów prowadzi do jego erozji i powstawania ubytków klinowych powodujących nadwrażliwość zębów.

Jeśli chcesz uniknąć ubytków, nie omijaj gabinetu dentystycznego. Regularne oczyszczanie zębów z kamienia nazębnego, co najmniej raz na pół roku, pomaga wcześnie zapobiegać próchnicy, zanim jeszcze rozwinie się i zamieni w ubytki; w razie potrzeby dentysta może też nałożyć na zagrożone miejsca fluorek, który zapobiegnie próchnicy zębów i ubytkom.